Да надскочиш времето и връстниците си е привилегия на малцина. За някои дарбата свише е благословия, за други – тегоба. Примери различни. Безспорен е обаче фактът, че гениите изпреварват поколението си и отварят вратите на познанието с невероятното си изкуство или научни постижения.
Истински гений се ражда рядко. Смята се, че от 100 хиляди новородени едно е надарено свише. Различното дете, наречено вундеркинд, предвижда надалеч и улавя невидимото за другите с развит интелект и артистичност. Гениите са интересни хора, любопитни към тайните на света и толерантни към чуждото мнение. Уважават другите, но изискват и ответен респект. Те не хленчат, но понякога може да са груби и своенравни, а общуването с тях да е доста проблемно.
Важно е да се даде път на дарбите - не е нужно да тормозите малчугана със спартанска дисциплина (все пак детството е радост и игра), но навременната подкрепа и усърдие са решаващи. Децата са с отворени сетива и често малко е нужно, за да видят пътя на познанието.
Любопитно е, че доста от гениалните умове са имали среден и нисък успех в училище.
Айнщайн е бил смятан за посредствен ученик
но е видял общото в частното и е прозрял законите зад привидно познатото. А родният майстор на словото Йордан Радичков в училище все получавал тройки по литература – съчиненията му били нестандартни, не по рамката „увод-изложение-заключение”. Явно образователната система (а и обществото) не поощряват нестандартното мислене.
Какво всъщност е гениалността? Начин да намериш нови решения, да мислиш различно от установените правила, да експериментираш. Един от безспорните умове на всички времена е ренесансовият гений Леонардо да Винчи. Прочут художник и изобретател, анатом и конструктор, флорентинецът оставя на света не само уникални скици за технически чудеса, но и най-големите тайни в изкуството. И до днес споровете за истинското лице на „Мона Лиза” и
вградените символи в „Тайната вечеря”
не са стихнали. Дългият и продуктивен живот на Леонардо е еталон за търсещите артисти и изследователи от различни поколения.
Едни от великите умове на физиката и математиката са Нютон и Паскал (посветили се също на мистиката и религията). Блез Паскал пише "Есе за каноничните сечения" (бъдещата му прочута теорема) още на 15 г. (дотогава баща му смятал заниманията с математика за неудачни). Химичката Мария Кюри пък става първият двоен Нобелов лауреат.
В света на музиката синоним на гениалността е Моцарт. Детето чудо, тръгнало по концерти от невръстно, изумява и днес с невероятната си дарба. Композира на пет години, а на шест свири пред австрийската императрица. В Англия малкият Амадеус е
предмет на научни изследвания
а духовенството вижда в дарбата му Божия намеса. Моцарт има изключителен слух и свирел творба, чута само веднъж. Той не е ползвал чернова и е композирал някои опери само за седмици. Автор е на 41 симфонии, 27 концерта за пиано и оркестър, 5 концерта за цигулка и оркестър и стотици други творби.
В днешно време на фона на техническата и медийната „глъчка” сякаш няма отчетливо изразени гении. Но надарени деца се раждат. Един от примерите е 6-годишно британче, което рисува акварели като обучен художник. Експертите твърдят, че пейзажите на Кийрън Уилямсън са с уникална перспективата, сенки и отражения.
В друга малка художничка обаче злите езици видяха чужда помощ и родителски ПР. Марла Олмстед, която рисува от двегодишна, покори британците с абстрактните си платна, сравнявани с тези на Джаксън Полак. На седем години тя вече има над 300 000 долара от картини.
Малкият ученик Робърт Ънсуърт от Торнтън, Ланкашир създал робот готвач от рециклирани тенекиени кутии и пластмасови чаши и електрически крушки, съобщи в. "Дейли телеграф". 2-годишната Лили пък показва на картата всички държави. А Микаил Али
влиза на 3 години в „Менса” с коефициент на интелигентност 137 г.
– колкото на Бил Клинтън. Когато била на 4 години, Стефани Хейл играела он-лайн партия с Гари Каспаров. 9-годишно македонче пък е най-младият системен инженер в Майкрософт. Детето показало завидни умения и вече има сертификат.
Един от признатите, но забравени музикални таланти у нас е невероятният цигулар Васко Абаджиев. На 6-годишна възраст Абаджиев дебютира и е наречен дете чудо, Паганини на 20 век. Завършва за няколко години основното си образование и
на 11 години започва да следва в Музикалната академия.
На тринайсет е удостоен с първа награда на международния конкурс в Лиеж и гостува на крал Леополд III. Следват поредица от концерти в най-известните музикални зали в Европа, но животът му завършва в беднотия. Гениалният цигулар умира изоставен и гладен в Хамбург през 1978 г.
Неговият съвременен колега и съименник Васко Василев се радва на доста по-добро развитие. Цигуларят, който прави проекти с Памела Никълсън и Стинг в Лондон, е започнал кариерата си като дете чудо в София. На 10 години получава правителствена стипендия и заминава за Москва. През 1994 г. става и най-младият концерт-майстор на оркестъра в Кралската опера в Лондон.
Каквато и посока в развитието си да избере детето ви, най-важното е да подкрепяте и насърчавате дарбите му. Защото те ще обогатят не само него, но и вас.
Животни с таланти
За майтап или не, понякога и животните проявяват завиден арт талант. Частна Galleria d'arte Giudecca показа изложба на кон абстракционист от Невада, съобщи Ананова. 51-годишната собственичка на коня Рене Чамберс открила дарбите на любимеца си през 2004 г., когато боядисвала оградата на ранчото и Чойа проявил интерес. Оттогава конят се занимава с живопис, а творбите му се продават по 4000 долара.
Звездата на виенския зоопарк, орангутанката Ноня пък продавала в интернет снимките, които заснела. Артистичната маймуна рисува и снима. „Хазяите” на Наня й дали цифров апарат, а шефът на зоопарка направил на животното акаунт във Facebook, където са показани произведенията й и има регистрирани близо 50 000 приятели.